Dziś mikroskopy stanowią bardzo interesujące spektrum ponieważ pojawiają się nie tylko w pracowniach, ale na dodatek w mieszkaniach.

To interesujące rozwiązanie również dla najmłodszych, którzy dzięki niewielkiemu urządzeniu mogą powiększyć swoje zdolności, zaspokoić wiedzieć jak i rozwinąć imaginację.

Mikroskop elektronowy to bardzo istotne urządzenie, które pozwala na badanie przedmiotów w powiększeniach, dzięki czemu bez problemów możemy obserwować przedmioty, które rozmiarami nie przekraczają 1 µm. Jedną z podstawowych zalet owego urządzenia jest wysoka rozdzielczość, która jest możliwa dzięki wykorzystaniu krótkiej długości fal promieniowania. Na dodatek, mikroskopy tego rodzaju, stwarzają możliwość określenie charakterystyki powierzchnii składu mechanicznego specyfików. Przedmioty, które obserwować będziemy w wyniku mikroskopu elektronowego dzięki wiązce elektronów, która jest szybsza do wielkiej prędkości. Elektrony wydzielane poruszają się w kierunku anody, zaś wewnątrz kolumny mikroskopu muszą być warunki dużej próżni aby nie zakłócać ruchu elektronów i nie doprowadzić do jonizacji resztek gazów. Próżnia uzyskiwania jest za pośrednictwem dwustopniowego układu pomp próżniowych. Soczewki ulokowane w mikroskopach są albo elektromagnetyczne albo elektrostatyczne. Ich atutem pozostaje możliwość regulacji długości ogniskowej, poprzez zmianę prądu, który płynie przez cewkę, dlatego też co konwertuje średnicę wiązki albo umożliwia dobrać stosowaneodpwoiednie powiększenie.
.