O ile wszelkie klawiatury w przeróżnych pecetach mają wydzielone pojedyncze grupy klawiszy, o tyle te w laptopach są skupione w jednym położeniu, co zawsze konstruuje prostokątny zbiór wszelkich klawiszy. Jeżeli chodzi wobec tego o klawisze do laptopa to jest to jedna reprezentatywna cecha. Mimo to to, co jeszcze przykuwa uwagę, to znajdujące się niżej pole, zakończone jeszcze dwoma dodatkowymi przyciskami. Te klawisze zamieniają przyciski, jakie to są najistotniejszym szczegółem myszy komputerowych.

Podobnie jak jest to w przypadku wspomnianego urządzenia, powiada się tu o przycisku lewym i drugim prawym.

Pierwszy służy do dowództwa wyboru, co także odbywa się przeważnie kiedy to zostanie on pociśnięty dwukrotnie. Wolno nim też zaznaczać obiekty. Drugi z kolei przycisk, to tak zwany „przycisk funkcyjny”. Po przyciśnięciu jego otwiera się menu kontekstowe z kilkoma alternatywami do wyboru.

Bez tych przycisków operacje na komputerze nie mogą być wykonywane. Te guziki w przypadku notebooków to w zasadzie jedyne oddzielne klawisze. To co jeszcze wolno odnotować przyglądając się, jak to są usytuowane klawisze do laptopa to wielkość ich rozlokowania. Najczęściej odpowiada ona szerokości ekranu monitora. Zawsze jest ich tyle samo oraz te bazowe odszukamy w każdym laptopie w jednym miejscu, pomimo, że taki komputer przenośny może mieć 15 i więcej cali. W zasadzie te klawisze są takiej samej wielkości. Mimo to przy szerszym monitorze dodaje się jeszcze poboczne przyciski, z których jednak nieczęsto się korzysta.

Ewenementem jest tu umieszczenie myszy przy klawiszach, co praktycznie się nie zdarza, niemniej jednak również nie jest to do głębi niemożliwe, co ilustruje przykład Razer Project Valerie.

Z reguły mysz w laptopie umiejscowiona jest pod klawiszem spacji. .
Źródło: botões